May
28
2015

Satınalma Sipariş Tipleri

 

Satınalma sipariş tiplerini birbirinden ayıran bazı özellikleri aşağıdaki gibidir.
exxx

 

Standart Satınalma Siparişi: Mal ve/veya hizmet alınacağı, miktarı, fiyatı, teslimat programı,hesap dağılımı bilinen ve genellikle bir defaya mahsus alımlarda kullanılan sipariş tipidir

SS

Planlı Satınalma Siparişi:  Uzun vadeli mal ve hizmet alımlarında kullanılan sipariş tipidir. Başta geçici  teslimat programı ve tahmini maliyet olmak üzere satın alınmak istenilen mal ve/veya hizmetler için tüm ayrıntıların belirtilmesi gerekir.

PS

 

Örtülü Satınalma Anlaşması: Tedarikçiler ile alınacak mal ve/veya hizmetler için belirli bir dönemi kapsayacak şekilde fiyat anlaşmaları yapılabilir. Yapılan bu anlaşmaya istinaden alınacak maksimumum mal ve/veya hizmet tutarı belirlenebilir(isteğe bağlı).Bu anlaşma girilirken herhangi bir miktar ve teslimat planı girilmez.

Örnek: A ürününü B tedarikçisinden  01.01.2015 – 31.12.2015 tarihleri arasında 1 TL ye almak için anlaştım ancak siparişim 1000 adetten fazla olursa ve Genel Müdürlük Organizasyonuna gelirse  anlaşılan fiyat 0,8 TL ye inecek.  İzmir organizasyonuna gelirse 0,9 TL olacak  gibi bir kurulum fiyat kırınımları sekmesi kullanılarak tanımlanabilir.

ÖS1

ÖS2

 

Satınalma Sözleşmesi: Alınacak mal ve/veya hizmetin ne olacağı, fiyatı, teslimat programı, miktarı vs. gibi hiçbir bilginin belli olmadığı yalnızca X tedarikçisinden belirli bir tarih aralığında  Y tutarında bir alım yapacağımızı taahhüt ediyorsak ve bunun için bir  anlaşma yapıyorsak bu tipi kullanabilirsiniz.

Yapılan bu anlaşmayı açılacak olan siparişlerde  Referans Dokümanları sekmesi kullanarak ilişkilendirebilir ayrıca Anlaşma üzerinde bu dokümanın referans gösterildiği siparişlerin toplam tutarını görebilirsiniz.

SSA1

SSA2

 

Mert Ağbaba

1986 İstanbul doğumlu. Okan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
(%50 Burslu) bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Blog yöneticisi
ve aynı zamanda yazardır. Sırasıyla Tetaş Group, Innova Bilişim
Çözümleri ve Renault MAİS A.Ş.(Devam) de Oracle EBS Fonksiyonel
Danışman olarak profesyonel kariyerine devam etmektedir.
Mail: mrtgbb@gmail.com
Mert Ağbaba


Yorum yapın

*